سمیکالن – روایتگران داستان تکنولوژی

ecu-in-cars

بهره وری خودرو ها با طعم الکترونیک و برنامه نویسی!

آیا تا به حال به عملکرد خودرویی که از آن استفاده میکنید دقت کرده اید؟کیسه های هوای موجود در خوردرو چگونه از وقوع حوادث مطلع شده و در کسری از ثانیه عمل میکنند؟سیستم دنده اتوماتیک خودرو چگونه با توجه به تغییر سرعت آن اقدام به کاهش یا افزایش دنده میکند؟و این قبیل سوالات باعث ورود ما به شناخت قطعه ای به ECU میشوند که در واقع میکروکنترلری است که پل ارتباطی میان صنعت خودروسازی و دانش الکترونیک و برنامه نویسی می باشد.اگر از مطالب قبل به یاد داشته باشید عنوان کرده بودیم که میکروکنترلر با استفاده از سنسور ها قادر به درک محیط پیرامون خود میشود و میتواند نسبت به تغییرات واکنش نشان دهد اکنون در اتومبیل نیز این سنسور ها به کمک میکرو آمده و نظارت بسیار دقیق میکرو بر همه ی ساختار و عملکرد اتومبیل را در بر میگیرد. لطفا تا انتهای مطلب با سمیکالن همراه باشید.

اگر بخواهیم در مورد ECU صحبت کنیم. در ابتدا باید بگوییم که واحد کنترل الکترونیکی ( ECU ) (مخفف Electronic Control Unit) امروزه در ماشین ها و کامیون ها برای کنترل موتور و دیگر اجزای ماشین مورد استفاده قرار میگیرد.

ECU

ECU یک کامپیوتر با برنامه پیش فرض داخلی و تراشه های کامپیوتری با قابلیت برنامه نویسی می باشند که خیلی با کامپیوتر های خانگی و لپ تاپ ها تفاوتی ندارد. برای کنترل بخش های مختلف خودرو، ECU  های مختلفی  وجود دارد یعنی چندین میکروکنترلر!.در واقع این میکروکنترلرها، عملکرد خودرو را با استفاده از اطلاعاتی که سنسورهای داخلی و خارجی در اتومبیل برایشان ارسال میکنند کنترل می کنند.

 ECU برای کنترل علائم حیاتی موتور خودرو، از اطلاعات ارسالی توسط سنسورهای مختلفی همچون سنسور میل لنگ و سنسور های میل سوپاپ استفاده می کند و از این طریق مقدار سوخت مورد نیاز برای انجام اعمال موتور به صورت روتین را محاسبه می کند.

در بالا اشاره شده به اینکه قسمت های مختلف خودرو میتواند ECU مربوط به خود را داشته باشد.مثلا برای کنترل حرکت لاستیک ها، ترمز ABS، سیستم برق خودرو و کنترل روشنایی و کیسه ی هوا و یا هر سیستم دیگری، میتوان از ECU خاص خود استفاده کرد.

برخی از ECU ها ممکن است از ترکیب چند ECU دیگر درون یک واحد مجزا تشکیل شده باشند که یک ماژول کنترل انتقال قدرت نامیده میشوند(پی سی ام).

داشتن ماژول های بیشتر برای یک واحد میتواند به عنوان یک مزیت تلقی شود اما یک اشکال نیز بهمراه دارند و آن اضافه شدن سیم های بلند تر به منظور برقراری ارتباط بین اجزا برای عملی کردن امورات میباشد.

بسیاری از وسایل نقلیه پیشرفته شروع به استفاده از یک خط ارتباطی بین ماژول های مختلف روی وسیله نقلیه کرده اند بطوری که آنها میتوانند اطلاعات سنسور ها را برای واحد های دیگر به اشتراک بگذارند.به عنوان مثال اطلاعات یک سنسور سرعت چرخ اتومبیل  برای ماژول ECU ترمز ضد قفل به اشتراک گذاشته میشوند (ABS )

10401_325

از آنجایی که اطلاعات مربوط به سنسورسرعت چرخ ها برای واحد های دیگر نیز حیاتی اند ECU ترمز ضد قفل این اطلاعات را بوسیله خطوط شبکه ارتباطی برای همه ی واحد هایی که به این اطلاعات نیاز دارند به اشتراک میگذارد واحد هایی نظیر ایجاد حرکت بوسیله تغییر دنده ها ، واحد سرعت سنج برای نشان دادن سرعت وسیله نقلیه ، یا واحد تعلیق خودرو برای کنترل توقف های مورد نیاز.

اشتراک اطلاعات تمامی سنسورها بوسیله دو خط داده بین ECU ها انجام می پذیرد که این موضوع باعث کاهش سیم کشی ها در خودرو میشود.

با  اشتراک گذاری اطلاعات بین ماژول ها و واحد ها، این واحد ها نیاز به یک زبان مشترک دارند تا  قادر باشند مانند یک مجموعه کار کنند.

در بعضی از مواقع خودروی ما دچار نقص فنی میشود که با مراجعه به نمایندگی خودرو ، کارشناس مربوطه با اتصال ECU به کامپیوتر شخصی خود به آسانی شروع به عیب یابی خودرو میکند و اصلاحات لازم را انجام میدهد.

c63-me-9-7-ecu-upgrade1

در بعضی از موارد دیگر نیاز است تا ECU ی خودرو بطور کامل جایگزین شود. در این مورد متخصص این امر پس از جانشینی ECU اقدام به پروگرام کردن پردازنده میکند و کد هگز (HEX) مخصوص ECU را وارد آن میکند.