سمیکالن – روایتگران داستان تکنولوژی

serp-1024x731

serp چیست؟ و چرا باید به آن اهمیت دهیم؟

واژه ی serp مخفف واژگان Search engine results page است و به صفحه ی نتایج جستجو در هنگام جستجوی یک کلیدواژه گفته می شود.که این صفحه میتواند برای هر کسی منحصر به فرد باشد.زیرا موتور جستجو، علاوه بر کلیدواژه ی هدف شما، علایق و جستجوهای قبلی، مکان جغرافیایی و حتی تاریخچه ی مرورگر شما را در اعلام نتایج دخیل می کند.در ادامه ی مطلب با ما همراه باشید.

آمارها حاکی از آن است که در حدود سال 2005، کاربران فقط و فقط به دنبال 3 سایت اول صفحه ی گوگل در نتایج جستجوی خود بودند و اصلا روی لینک های بعدی کلیک نمی کردند.و فقط به خواندن توضیحات کوتاه پایین لینک ها کفایت میکردند.ولی در سال 2014، کاربران صفحه ی اول را به تمامی بررسی میکنند.

در واقع، امروزه بیش از 91 درصد کاربران صفحه ی اول نتایج جستجو را کاملا بررسی میکنند.ولی به صفحه ی دوم نمی روند.یکی از دلایل این امر میتواند رشد روزافزون گجت هایی همچون موبایل های هوشمند باشد که به دلیل داشتن صفحه نمایش هایی کوچک، کاربران را مجبور می کند که به نتایج به صورت عمودی نگاه کنند و این باعث میشود که برای دیدن نتایج بیشتر، کل صفحه را مرور کنند یا به صفحات بعدی بروند.

صفحه ی نمایش نتایج جستجو چندین بخش دارد.بخش اصلی و شاید همان بخشی که شما دنبال آن می گردید مربوط به Organic Search است.در واقع این دسته از مطالب، نتایجی هستند که ربات های گوگل در موتور جستجوی گوگل ایندکس کرده اند و معیار این امر، سئو و بهینه سازی سایت است که در جایگاه مطالب شما در صفحه ی serp تاثیر مستقیم دارد.

بخش دیگر مربوط به مطالب Paid Search است.یعنی سایت هایی که برای قرار گیری لینک های خود در صفحه ی اول، هزینه ای پرداخته اند.این بخش به صورت تبلیغات گوگل (Cost-per-click) عمل می کند.بخش دیگری هم وجود دارد که مربوط به Related searches است و نتایج مشابه با نتایج کلمه ی کلیدی اصلی را نمایش میدهد.

گوگل

اهمیت serp

امروزه موتورهای جستجو به خصوص گوگل، بیش از پیش هوشمند شده اند.و هر روز به دنبال شرایط و روش های جدید برای پایش اطلاعات در موتور جستجو هستند.در واقع شرکتی همچون گوگل به دنبال این است که بتواند با الگوریتم های خود، نتایج مفیدتر و پربارتری را در صفحه ی نمایش نتایج جستجو به کاربران نمایش دهد.

در جهت تحقق همین امر، گوگل از سال 2011 به صورت مداوم در حال آپدیت کردن الگوریتم های موتور جستجوی خویش است.پس اگر شما صاحب یک کسب و کار هستید باید با این شرایط و قوانین آشنا باشبد تا بتوانید سایت خود را در صفحه ی اول گوگل مشاهده کنید.چرا که گفتیم بیشتر کاربران فقط صفحه ی اول گوگل را چک میکنند.و شما باید با یک استراتژی خوب به همراه انتخاب کلمات کلیدی مناسب برای سایت خود،خود را به صفحه ی اول برسانید.بدانید و آگاه باشید که نرسیدن به این جایگاه، نوعی شکست در بخش سئو را برای شما و کسب و کارتان تداعی می کند.

بهبود serp

زمانی که صحبت از بهبود صفحه نتایج موتور جستجو (serp) میشود، میتوان محتوای با کیفیت همراه با استراتژی درست کلمات کلیدی را بسیار موثر دانست.اولین کار برای شما، شناخت رقبا و تحلیل عملکرد آنها در این زمینه است.اقدام هایی که در برابر رقبا لازم الاجراست در ذیل آمده است.

  • تعیین کلمات کلیدی با بیشترین اهمیت (معمولا تک کلمه ای و رقابتی)
  • موقعیت serp رقبا برای مجموعه ای از کلمات کلیدی (میتوان به نقاط ضعف و قوت رقبا پی برد)
  • کلمات کلیدی تک سیلابی و چند سیلابی (بهترین انتخاب برای شروع عباراتی هستند که رقبا در آن ضعیف ترند)
  • استفاده از کلمات کلیدی ترکیبی (استراتژی مناسب تا رسیدن به کلمات کلیدی اصلی)

ابزار SERPmojo

serp

برای پایش و رصد جایگاه کلمات کلیدی در نتایج جستجو ابزارهای متفاوتی وجود دارد که ما در اینجا به شما ابزار SERPmojo را معرفی می کنیم.با استفاده از این ابزار، شما میتوانید وضعیت و جایگاه واژه های کلیدی را به راحتی بدست آورید.برای دانلود این نرم افزار و کسب اطلاعات بیشتر میتوانید به وبسایت http://www.serpmojo.com مراجعه کنید.