سمیکالن – روایتگران داستان تکنولوژی

اینستاگرام

7 اشتباه در بازاریابی اینستاگرام که باید از آنها پرهیز کرد

یادمان هست که سال 2010،سال تولد شبکه اجتماعی موفق و پرطرفدار اینستاگرام بود و از آن زمان تاکنون برندهای بزرگ و افزاد تاثیرگذار در جامعه همچون بازیگرها،ستاره های موسیقی و کارآفرینان باهوش از ساختارها و مزیت های اینستاگرام برای جذب مخاطب برای خود استفاده میکنند.و شاید این به این دلیل است که انسان ها تصاویر بصری را دوست دارند و همین باعث شهرت اینستاگرام نیز شد.در ادامه قصد داریم نکاتی را گوشزد کنیم تا در بازاریابی اینستاگرام دچار اشتباه نشوید.با سمیکالن همراه باشید.

در دنیای امروزه،روش های نوین و مدرن تری نسبت به گذشته برای بازاریابی کسب و کار مورد استفاده قرار میگیرد.که یکی از آنها استفاده از تصاویر و به طبع شبکه اجتماعی اینستاگرام است.اشتراک گذاری تصاویر چیزی فراتر از به اشتراک گذاری سلفی های دوستانه است.در حال حاضر،شما میتوانید بسیازی از عملیات های بازاریابی کسب و کار خود را از این طریق انجام دهید.

مطالعات اخیر نشان می دهد که شبکه اجتماعی اینستاگرام بیشتر از شبکه های دیگر توانسته است مخاطبان خود را جذب و راضی نگه دارد.با این وجود گاهی اوقات افراد تازه کار در کار کردن با اینستاگرام دچار اشتباهاتی می شوند که شاید باعث شود که هیچ گاه نتوانند به نتیجه ی مطلوب خود برسند.در ادامه به 7 اشتباه رایج در استفاده از شبکه اجتماعی اینستاگرام اشاره خواهیم کرد.شما هم سعی کنید به این اشتباهات دچار نشوید.

1 – نداشتن استراتژی برای رسیدن به هدف

بازاریابی اینستاگرام

وقتی کارآفرینی اقدام به راه اندازی یک کسب و کار میکند.قطعا هدفی را دنبال میکند و باید برای رسیدن به آن هدف استراتژی داشته باشد.هدف هم بر پایه ی استراتژی ما نمود پیدا می کند ولی متاسفانه این موضوع اغلب نادیده گرفته می شود.

زمانی هم که بحث به بازاریابی در اینستاگرام کشیده می شود.کارآفرین باید با روانشناسی آن هم آشنا باشد.برای رسیدن به نتیجه ی مطلوب در اینستاگرام باید استراتژی هدف محور داشت چون ممکن است بی برنامگی تمام تلاش های شما را از بین ببرد و در نهایت امکان دارد شما تسلیم شده و به این نتیجه برسید که شبکه های اجتماعی برای شما سودی را در بر ندارند.

اما بازاریابی در شبکه های اجتماعی کاملا نتیجه بخش است ولی به شرطی که استراتژی هدف محور در دستور کار شما باشد.امروزه بسیاری از برندهای معروف برای بازاریابی برندشان از اینستاگرام استفاده میکنند و شاید به این دلیل است که شما در اینستا میتوانید داستان خود را در قالب تصاویر و ویدیوها بیان کنید که بسیار تاثیرگذارتر از محتوای متنی است.

2 – نداشتن لینک در قسمت بیوگرافی برای افزایش کلیک‌های سایت

بازدید و ترافیک برای وبسایت شما بسیار مهم و حیاتی است به طوری که اگر سایت شما کلیک خور نداشته باشد به زودی از میان خواهد رفت و شما مجبور به تعطیل کردن آن هستید.مسئله ی مهمی که وجود دارد این است که اینستاگرام، ۱.۲ بیلیون لایک در روز و ۱۰۰۰ کامنت در ثانیه را در خود دارد و قطعا مخاطبان شما نیز در ثبت این آمار نقش دارند.

شاید خود شما متوجه نشوید که نداشتن لینک در قسمت بیوگرافی چقدر میتواند ناخوشایند باشد.ولی واقعیت این است که کاربران این سیستم، نکات ریز و کوچک را هم در نظر دارند و اگر برند شما را دوست داشته باشند حتما به دنبال آن خواهند آمد.پس اگر به تازگی برای بازاریابی،اینستاگرام را انتخاب کرده اید ابتدا یک تصویر پروفایل مناسب و سپس لینک سایتتان را در قسمت بیو قرار دهید.

3 – خصوصی سازی حساب کاربری اینستاگرام‌

شبکه اجتماعی

شما فرض کنید که برای فروشگاه و کسب و کار خود اقدام به بازکردن صفحه ای در اینستا کرده اید و قصد دارید تا در آن محصولات و کارهای خود را به کاربران معرفی کنید.شما نیاز دارید به اینکه اگر کاربر شما را پیدا کرد به سرعت بتواند تصاویر و مستندات شما را مشاهده کند و آنها را لایک کند و به اشتراک بگذارد.حال اگر صفحه ی شما به صورت شخصی (Private) باشد شما تعداد زیادی از فالوورها را از دست خواهید داد.علاوه بر آن در نگاه اول کاربر کمی از صفحه ی شما متنفر و رانده خواهد شد.پس به تنظیمات صفحه ی خود رفته و آن را به حالت عمومی (Public) در بیاورید.

4 – به کار بردن عکس های تکراری به صورت مستمر

حتما شنیده اید که موتورهای جستجو همچون گوگل،با محتوا و وب سایت کپی کار برخورد میکنند.کاربران اینستا نیز چنین رفتاری را از خود نشان می دهند.آنها شما را زمانی دنبال میکنند که احساس کنند میتوانند از محتوای شما استفاده کنند و سودی حداقل از لحاظ اطلاعاتی برایشان داشته باشد.حال شما اگر به صورت مستمر، پست های تکراری با تصاویر تکراری خود را دوباره منتشر کنید کاربر دیگر شما را دنبال نخواهد کرد.البته گاهی اوقات دلیل محکمی برای انتشار پست تکراری وجود دارد ولی سعی کنید این کار به عادت تبدیل نشود.پس تنبل نباشید و تصاویر تازه و جذابی از کسب و کار خودتان تهیه کنید و در شبکه های اجتماعی منتشر کنید.

5 – پاسخ ندادن به نظرات کاربران

کامنت یا به اصطلاح فارسی تر نظرات، وسیله ای برای تعامل مخاطبان و شما هستند.و زمانی که یک پست تعداد کامنت های زیادی به خود می بیند.به این معناست که آن پست محبوبیت زیادی دارد و این مسئله برای موتورهای جستجویی همچون گوگل بسیار مهم است و به آنها این پیغام را می دهد که کاربران پست مورد نظر را بسیار دوست داشته اند.و گوگل هم دقیقا دنبال محتوایی است که بسیار لایک شده،به اشتراک گذاشته شده و دیده شده است.

از لحاظ روانشناسی،زمانی که کسی از شما سوالی پرسید حتما سعی کنید به آن پاسخ دهید.زیرا که اگر به هر دلیل به آن پاسخ ندهید یا پاسخ سربالا بدهید.به طور خودکار شما از دایره ی اطمینان مخاطب خود خارج خواهید شد که ممکن است برای کسب و کار شما بسیار گران تمام شود.پس اگر کاربر در کامنت ها سوالی مربوط به کسب و کار یا مسائل دیگری را از شما پرسید شما به عنوان ادمین صفحه،به آن پاسخ دهید.اگر پاسخگوی نظرات مخاطبان خود نباشید، به این معنی خواهد بود که به فالوورها و طرفداران خود، اهمیت نمی‌دهید.

6 – تمرکز بر روی کمیت و نه کیفیت

اینستاگرام، یک شبکه اجتماعی معتبر برای به اشتراک گذاری محتوای منحصر به فرد است.و شما باید سعی کنید تا تصاویر با کیفیت و خارق العاده ای را برای کسب و کار خود دست و پا کنید.با مطالعه ی عملکرد برندهای مشهور در خواهید یافت که آنها کیفیت را سرلوحه ی کار خود قرار داده اند.زیرا که کیفیت بالا،به نوعی اطمینان قلبی را به مخاطب می دهد.

7 – استفاده نادرست از هشتگ ها

هشتگ

ایجاد و ترویج هشتگ‌ها بخشی از استراتژی هدف‌محور است، که می‌تواند به آگاهی از برند شما کمک کند. اما چند قانون ساده را هنگام ایجاد یا استفاده از هشتگ‌ها رعایت کنید.اینستاگرام به شما اجازه‌ی استفاده‌ی بیش از ۳۰ هشتگ را در هر پست می‌دهد. اما توصیه می‌شود از این هشتگ‌ها بیش از اندازه استفاده نکنید. مهم این است که از هشتگ‌ها به شکل درست و مرتبط با موضوع استفاده کنید تا مخاطبان مناسب خود را پیدا کنید.