سمیکالن – روایتگران داستان تکنولوژی

لینوکس

قواعد در حال تغییر است! مایکروسافت به عنوان حامی اصلی به بنیاد لینوکس ملحق می شود

شرکت مایکروسافت چندی پیش در جریان همایشی تحت عنوان همایش Connect،به طور رسمی اعلام کرد که به عنوان حامی اصلی به بنیاد لینوکس ملحق شده است.این خبر در وهله ی اول طرفداران و دوستداران جامعه ی لینوکس و متن باز را شگفت زده کرد و پس از آن شاید فن ها و طرفداران دو آتیشه ی مایکروسافت را هم در بهت فرو برد.مایکروسافت در حالی این خبر را اعلام کرد که در سال های اخیر و پس از مدیر عاملی ساتیا نادلا،همکاری های خوب و موثری در دنیای لینوکس و متن باز داشته است و پروژه های اپن سورس مختلفی را به سرانجام رسانده است.در ادامه مطلب با سمیکالن همراه باشید.

مایکروسافت به دلیل سیاست های که در گذشته در پیش گرفته بود به عنوان رقیب اصلی دنیای لینوکس و نرم افزارهای آزاد شناخته می شد.ولی پس از اعلام خبر پیوستنش به بنیاد لینوکس تمام قواعد تغییر کرد و هم اکنون به جمع شرکت هایی همچون سیسکو،اوراکل و اینتل ملحق شده است.

با گذشت زمان و بالارفتن سواد کاربران و تبیین معنا و مفهوم نرم افزارهای آزاد و لینوکس میان مردم،شرکت مایکروسافت به عنوان نماینده ی اصلی جامعه ی کد بسته معرفی می شد. و محصولات متعددی همچون ویندوز و بسته ی نرم افزاری آفیس را هم با همین رویکرد معرفی کرده بود.اما پس از روی کار آمدن مدیر عامل جدید، ساتیا نادلا و تزریق تفکرات جدید،این شرکت در حال ایجاد تغییر در سیاست های کاری خود است.تا شاید از این طریق بتواند نظر حداقل کاربران خود را نسبت به خودش عوض کند.به هر حال این همکاری مایکروسافت با جامعه ی متن باز میتواند پیامدهای خوبی را در پی داشته باشد.

لینوکس

مایکروسافت صادقانه در این حوزه در حال فعالیت است و هم اکنون با پروژه های متنوعی که در گیت هاب ثبت و منتشر کرده است بیشترین مشارکت را در توسعه ی پروژه های متن باز داشته است.این شرکت،بخش های اصلی موتور جستجوی بینگ و پلاگین Checked C برای زبان برنامه نویسی C و ابزار CNTK که مربوط به دنیای هوش مصنوعی است را به صورت اپن سورس منتشر کرده است.

قواعد در حال تغییر است.مایکروسافت به عنوان نماینده ی پلتفرم کد بسته هم اکنون حامی دنیای لینوکس و نرم افزار های آزاد است

به راستی که تیتر مطلب ما یعنی “قواعد در حال تغییر است” بیانگر اوضاع و احوال امروزه ی دنیای تکنولوژی و برندهای بزرگ است که گویی در حال تغییر فرهنگ خود و جامعه هستند.چون که خبر عجیب بعدی مربوط به پیوستن گوگل به بنیاد Net. می شود. بنیادی به مدیریت مایکروسافت برای پیشبرد و توسعه بخش اصلی پروژه دات نت که در سال 2014 اپن سورس شد.