سمیکالن – روایتگران داستان تکنولوژی

humblefood-india-top-coder

هارشا سوریانارایانا را بشناسید،بهترین برنامه نویس کشور هند

هارشا سوریانارایانا (Harsha Suryanarayana) ملقب به Humblefool، یک فارغ التحصیل و دانشمند رشته ی کامپیوتر بود که به خاطر مهارت هایش خارق العاده اش شناخته می شد.او یک شخصیت تحسین شده در اجتماع برنامه نویسان بود.و این به خاطر عملکردی خیلی خوبی بود که در مسابقات مختلفی همچون Google Code Jam، ACMICPC و red on TC داشت.متاسفانه او در سال 2014 بر اثر تصادف جان باخت.در ادامه ی مطلب با هارشا بیشتر آشنا شوید.

در 15 ژوئن سال 2014 خبرها و گزارش هایی رسید که یک مهندس و متخصص آی تی به همراه همسرش، قربانی یک حادثه ی رانندگی در شهر بنگلر شده اند.آن مهندس کسی نبود جز هارشا سوریانارایانا که تنها در آن زمان 32 سال سن داشتهارشا به همراه همسرش در نزدیکی محل زندگی خود در حال قدم زدن بودند که بر اثر اصابت اتومبیلی که با سرعت غیرمجاز در حال رانده شدن بود جان باخت.ولی همسرش جان سالم به درد برد و این حادثه،نابغه ی برنامه نویسی دنیا را قربانی کرد.

هارشا سوریانارایانا یکی از فارغ التحصیلان مهسسه الله آباد (Allahabad) بود که بیشتر با نام Humblefool شناخته میشد.او در دانشگاه مورد احترام همه بود و همه به او احترام میگذاشتند.آشنایان او،معمولا او را ارباب هارشا صدا میردند.و به گفته ی یکی از دوستان و شاهدان عینی همچون هاپاوانی لانکا،یکبار ده ها نفر در برابر او تعظیم کردند.لانکا از خاطره اش میگوید :

ترم سومم بودم که یک جشنواره فناوری در دانشگاه برگزار شده بود و هارشا به بالای صحنه رفته بود و در حال سخنرانی بود.متاسفانه من در حال آماده کردن چیزی بودم و نتوانستم به حرف هایش درست گوش بدهم و ای کاش گوش میکردم.هارشا در زمان تحصیل در دانشگاه به یکی از بهترین ها تبدیل شده بود.مهارت برنامه نویسی او به حدی بود که یک سر و گردن بالاتر از دیگران قرار گرفته بود.در آن روز حدود 50 نفر به جلوی صحنه رفتند و در مقابل هارشا تعظیم کردند.البته رفته رفته به جمعیت آنها افزوده می شد.من آن روز تازه فهمیدم هارشا چه کسی است.خدا او را انتخاب کرد تا به بهشت ببرد.احتمالا خدا به یک برنامه نویس نابغه نیاز داشته است.

هارشا در سال 2006 از دانشگاه فارغ التحصیل شده بود.اما او با سایر مهندسین و متخصصین هندی فرق میکرد و هیچ وقت به دنبال حقوق ها و دستمزدهای کلان در شرکت های بزرگی همچون مایکروسافت و آمازون نرفت.او به دانشگاه خود برگشت و به دانشجویان کمک کرد و آنها را برای مسابقات ACM بین دانشگاه ها آماده کرد.خود او حتی یکبار نماینده ی هند در مسابقات ACMP ICPC بود.

سوریانارایانا ۳ استارت آپ تأسیس کرد. MyCodeSchool که با الهام از Khan Academy تأسیس شد یکی از این ۳ استارتاپی بود که هارشا در تأسیس آن با آنیمش نایان (Animesh Nayan) سهم داشت. در سال 2014، لوکش خاندلوال (Lokesh Khandelwal) برای 15 روز کارآموزی‌اش به MyCodeSchhol ملحق شد.

لوکش ،هارشا را اینگونه توصیف می کند:

مردی که با اشتیاق و علاقه ی شدید کار می کرد و کسی که اندیشه اش مانند کریستال شفاف بود. همسرش در گوگل کار می کرد و خودش هم به راحتی می توانست در آنجا کار کند .لوکش چیز هایی که هارشا می خواست بگوید را اینگونه می نویسد”زیادی نیاز نداری تا زندگی کنی.همه اش به خاطر شایسته سالاری اجتماعی است که باعث میلتان به یک کار بزرگ و یک چک حقوق ماهیانه چرب و چیلی می شود.با کمتر هم میتونی زندگی کنی و آزاد باشی.”

هارشا از نظر اخلاق و رفتار اجتماعی هم مشهور بود و پایبندی او به اصول اخلاقی را میتوانست از رانندگی او فهمید. لوکندرا کاوشیک (Lokendra Kaushik) که یکی از دوستان نزدیک هارشا بود در فیسبوک خود نوشت: «هارشا هیچ وقت موقع رانندگی بوق نمی‌زد، همیشه اجازه می‌داد عابرین پیاده عبور کنند و حتی زمانی که ترافیک خیلی سنگین بود یا دیرش شده بود باز هم این کار رو می‌کرد. واقعاً غم انگیز بود که او جانش را در یک حادثه رانندگی از دست داد. واقعاً دلمان برایت تنگ می شود هارشا !