سمیکالن – روایتگران داستان تکنولوژی

5641354dfgeldjnhdskgds4

به بهانه ی انتشار اوبونتو 16.10،همایش نرم افزارهای آزاد در دانشگاه شهید باهنر کرمان برگزار می‌شود

اوبونتو یک سیستم کامل بر اساس گنو/لینوکس است که شامل بهترین و جدیدترین نرم‌افزارهای دنیای متن‌باز ( اُپن سورس ) که شما برای کار یا سرگرمی با رایانه به آنها نیاز خواهید داشت، می‌باشد. با اوبونتو شما قادر خواهید بود، اینترنت را مرور کنید، ایمیل بخوانید، مستندات یا متنهای صفحه گسترده یا ارائه‌هایی تهیه نموده و یا تصاویر خود را ویرایش نموده و بسیاری کارهای دیگر که به طور روزمره به کمک رایانه انجام میدهید را به سادگی انجام دهید.خال این سیستم محبوب به نسخه ی 16.10 خود رسیده است و دانشگاه شهید باهنر کرمان به همین مناسبت،قصد دارد جشنی برای انتشار این نسخه برگزار کند.در ادامه مطلب با جزییات جشن انتشار اوبونتو همراه سمیکالن باشید.

‫همایش نرم‌افزارهای آزاد و جشن انتشار اوبونتو در تاریخ ۲۰ آبان ماه ۱۳۹۵ در دانشگاه شهید باهنر کرمان برگزار می‌شود.گویا انجمن مهندسی کامپیوتر دانشگاه شهید باهنر و انجمن گنو لینوکس با همکاری کرمان لاگ و وبسایت ubuntu.ir قرار است برنامه های جذاب و متنوعی به همراه کارگاه های آموزشی را در روز همایش برگزار کنند که میتواند به نوبه ی خود بسیار مفید و کاربردی باشد.با توجه به نگاهی که به وبسایت همایش انداخته ایم مثل اینکه سخنرانان بسیار معروف و معتبری به این همایش می آیند.سخنرانانی از قبیل جادی میرمیرانی،دانیال بهزادی و جاوید مومنی و … که هر کدام در بحث همایش ها و ارائه ها برای همه شناخته شده اند.

‫گنو/لینوکس سیستم‌عامل «آزادی» است که شرکت‌ها و گروه‌های زیادی در سراسر دنیا نسخهٔ خاص خودشان از این سیستم‌عامل را با محیط دسکتاپ و برنامه‌های متفاوت از یکدیگر منتشر می‌کنند.این امر به این خاطر میسر است که این سیستم،یک سیستم آزاد است به این معنا که به کاربران خود حق دستکاری در کد آن را می دهد.همچنین کاربران میتوانند به صورت آزاد این نرم افزارها را کپی کنند و نسخه ی مخصوص خود را بسازند.ولی به شرطی که به کاربران دیگر هم این آزادی را بدهند.

واژه «اوبونتو» به چه معناست؟

اوبونتو یک لغت آفریقایی است که معانی بسیار زیبا و متعالی از روابط انسانی دارد. معنای واقعی اوبونتو این است که “آدمی به کمک انسانهای دیگر به گوهر آدمیت می رسد”. این کلمه بشریت را در با هم و در کنار یکدیگر بودن معنی میکند. اوبونتو بر به اشتراک گذاشتن، وفاق عمومی و با هم بودن تاکید بسیار دارد. این کلمه به خوبی معنای واقعی نرم‌افزار آزاد و متن‌باز را در ذهن تداعی میکند.

از چه طریقی در همایش شرکت کنیم؟

‫هر شش ماه، در ماه‌های آوریل و اکتبر هر سال نگارش تازه‌ای از اوبونتو منتشر می‌شود و در سراسر جهان،کاربران این سیستم عامل برای جذب کاربران جدید و آشنا ساختن آنها با دنیای لینوکس و متن باز،جشنی را برگزار میکنند.امسال هم دانشگاه شهید باهنر کرمان قرار است میزبانی این جشن در ایران را بر عهده بگیرد.پس اگر ساکن کرمان هستید که حتما در همایش شرکت کنید و اگر هم ساکن شهرستان های دیگر هستید.همین الآن بلیط هواپیمای خود را رزرو کنید و خودتان را به همایش برسانید.برای ثبت نام در همایش و شرکت در کارگاه های آموزشی هم میتوانید از طریق لینک زیر اقدام کنید.

events.ubuntu.ir