سمیکالن – روایتگران داستان تکنولوژی

atmega8_01_pengo-copy

میکروکنترلر،میکروپروسسوری که همه ی ایده ها را عملی میکند!(قسمت اول)

در دنیای امروزه شاید کمتر دستگاه الکترونیکی و دیجیتال را بتوان جست و جو کرد که از میکروکنترلر سهم نبرده باشد اما با این وجود، عده ی کثیری از افراد فقط اسمی از میکروکنترلر یا شاید AVR به گوششان خورده باشد و اطلاعات فنی تری از آن را نداشته باشند.ما قصد داریم تا در این مقاله،اطلاعاتی را در مورد میکروکنترلر به شما بدهیم.با سمیکالن همراه باشید.

اما قبل از اینکه به اصل مطلب بپردازیم شاید برایتان جالب باشد که بدانید از درب های اتوماتیک و آسانسور ها که هر روزه با آنها سر و کار دارید تا آب نمایی که در بوستان محله ی خود می بینید و حتی کیسه هوایی که در هنگام تصادف جان شما را نجات می دهد همه مدیون میکروکنترلر ها هستند.و همه از این فناوری در خود استفاده میکنند. البته ساده ترین میکروکنترلری که شاید همه ی ما آن را در کودکی به وفور دیدیم ولی از کنارش رد شدیم اسباب بازی هایی بود که همیشه همراه ما بودند.

میکروکنترلر

قبل از شناخت میکروکنترلر لازم است کمی با میکروپروسسور یا میکرو پردازنده آشنا شویم.

میکروپروسسور چیست؟

به زبان ساده میکروپروسسور ها تراشه یا آی سی هایی هستند که فقط توان پردازش اطلاعات را دارند.در واقع میتوان گفت که میکروپروسسور همان CPU است که فاقد حافظه است.یک میکروپروسسور عموماً در داخل خود دارای RAM و ROM نیست و پایه‌های ورودی و خروجی ندارد، بلکه از پایه‌های خود به عنوان یک باس برای دسترسی و ارتباط با قطعات جانبی نظیر RAM و ROM و دستگاه‌های ورودی و خروجی مانند کارت صدا، کیبورد و … استفاده میکند.

میکروکنترلرمیکروپروسسور ها در چه مواردی به کار می آیند؟

در واقع میکروپروسسور یا ریزپردازنده شبیه به یک ماده ی خام می ماند که هر کسی با توجه به استفاده ای که قصد دارد از آن ببرد میکروپروسسور را در مجموعه ای با حافظه مطلوب و سایر اجزا مورد نیاز قرار می دهد تا به خواسته ی خویش برسد. میکروپروسسور میتواند در هر وسیله الکترونیکی که نیاز به محاسبه و پردازش دارد قرار بگیرد، حالا این وسیله میتواند ساعت دیواری باشد یا یک ماشین لباس شویی!

میکروکنترلراما واقعا میکروکنترلر چیست؟

میکروکنترلر در واقع میکروپروسسوری میباشد که با اضافه شدن قابلیت هایی نظیر حافظه (ROM , RAM , …) و درگاه های ورودی و خروجی و… به یک میکرو کامپیوتر قابل برنامه نویسی (programmable) تبدیل شده است.

ساختار و قابلیت های میکروکنترلر به شرح زیر میباشد:

  • دارای حافظه FLASH-EEPROM-SRAM
  • دارای مبدل آنالوگ به دیجیتال
  • دارای ماژول CCP برای پیاده سازی حالت های مقایسه ، کپی گیری و تولید پالس های PWM
  • دارای ماژول ارتباط سریال MSSP برای پیاده سازی SPI و I2C
  • پورت موازی تابع یا PSP برای یک ارتباط موازی و دو طرفه با سرعت و اطمینان بالا
  • دارای چندین پورت (PORT) که شامل پایه های ورودی و خروجی میشن (I/O)
  • دارای تایمر (TIMER) و کانتر های (COUNTER) متعدد
  • قابلیت برنامه نویسی و پروگرام کردن برنامه
  • دارای درگاه USB
  • و …

در قسمت اول از این مقاله سعی داشتیم تا شما را با کلیات مبحث آشنا کنیم و در قسمت دوم به بحث های تکمیلی خواهیم پرداخت.

منتظر قسمت دوم باشید