سمیکالن – روایتگران داستان تکنولوژی

STEVE MINIMAL 3

سادگی غایت کمال است! مروری بر طراحی مینیمال

مدت هاست مینیمالیسم به عرصه ی طراحی راه پیدا کرده و به نظر میرسد که امروزه جایگزینی بسیار مناسب برای فضای های به شدت شلوغ و در هم ریخته ی وب سایت ها ، پوستر ها ، تبلیغات و لوگو های اینترنتی و تجاری است. برای آنهایی که به تازگی با این سبک از هنر آشنا میشوند ، مفهوم مینیمالیسم ، عمدتا نگران کننده است . چرا که این سبک هنری ، به طور بالقوه با کنار گذاشتن المان های اضافی و همچنین چگونگی قرار دادن عناصر باقی مانده و مفهومی ، در جای درست معنا پیدا میکند . که در نتیجه ی آن میتوان به طرحی رسید که آرام بخش و در عین حال قدرتمند است و قادر است پیام مورد نظر را به شکلی کاملا ساده به مخاطب منتقل کند.مینیمالیسم بدون هیچ محدودیتی و در همه ی جنبه های هنر قابل استفاده است ، از معماری گرفته تا مد و طراحی لوگو.برای رسیدن به یک مینیمال خوب ، حال هر چه میخواهد باشد ، از چیز کوچکی مانند یک لوگو تا چیزی به بزرگی یک بیلبورد ، لازم است که همه ی عناصر به درستی و در جای خود به کار برده شوند . رنگبندی ، لایه بندی ، فضای سفید ، گرافیک و تایپوگرافی  و … همه و همه نقش مهمی در مینیمالیسم ایفا میکنند . در این مقاله به اصول طراحی و ارتباط آنها با مینیمالیسم میپردازیم . با سمیکالن همراه باشید.

مینیمال

 انتخاب رنگ مینیمالیستی

در طراحی مینیمال ، انتخاب رنگ بسیار  مهم و حیاتی است و میزان استفاده از رنگ ها باید در کم ترین حالت ممکن نگه داشته شود. سیاه، سفید و خاکستری قدرتمند ترین رنگ ها هستند و اجازه میدهند که یک رنگ تنها ، تاثیر بیشتری داشته باشد .

همه ی رنگ ها قابل قبول هستند اگر به درستی استفاده شوند و محدودیتی در این رابطه وجود ندارد ، با این حال رنگ های با کنتراست بالا در کنار هم استفاده میشوند . بنابراین ، بیشتر طراحان ، از ترکیب رنگ های پر انرژی و روشن برای طراحی یک طرح مینیمالیستی استفاده میکنند .

مینیمال

طرح بندیِ موثر

طرح بندی یک طرح مینیمالیستی چالش مهمی است. چرا که تصمیم گیری برای تمام عناصری که قرار است در طرح شما استفاده شوند، بسیار ضروری و مهم است . مطالبی که برای وبسایت ها و پوستر ها طراحی میشوند باید به گونه ای باشند که توجه بیننده بی هیچ زحمت و فکری به سمت آن چیزی که نیاز دارد جلب شود . به عبارت دیگر ، طرح باید احساسات را برانگیزد و کاربر خواه ناخواه جذب آن شود و به مفهوم آن پی ببرد.

مینیمال

فضای سفید

فضای منفی باعث قدرت بخشیدن به مقدار کمی از اطلاعات است که آنرا فرا گرفته است. هر چه فضای خالی بیشتر باشد ، قدرت بیان مفهوم عناصر طرح بیشتر میشود. علاوه بر این ، فضای منفی جهت ساختار بخشیدن به عناصر به ما کمک میکند و باعث ایجاد تعادل در طرح میشود.

مینیمال

گرافیک

استفاده از تصاویر در مینیمالیسم ، به طراح آن بستگی دارد. طراحان خود نحوه ی تاثیرگذاریشان را انتخاب میکنند و با توجه به آن ، تصمیم میگرند. چه بسیار مواقعی که استفاده از تصویر در مقایسه با نوشتن متن، انتخاب مناسب تریست برای انتقال پیام مورد نظر. استفاده از گرافیک باید حداقل و هدفمند باشد و نباید خارج از موضوع طرح باشد تا باعث گمراهی مخاطب نشود.

مینیمال

تایپوگرافی

از تایپوگرافی در مینیمالیسم باید مانند بقیه عناصر ، کاملا حساب شده و با دقت استفاده کرد. در هر سبک طراحی از جمله مینیمالیسم ، استفاده بیشتر از دو یا سه نوع فونت در هر طرح توصیه نمیشود . بسیاری از طراحان ، از یک فونت برای عناوین ، یکی دیگر برای بدنه ی متن و احتمالا یکی دیگر برای ناوبری در وبسایت یا هر متن ویژه ی دیگر یا سر تیتر ها استفاده میکنند . معمولا استفاده از بیش از سه نوع فونت ، باعث به هم ریختگی در طرح میشود و فهم آن را مشکل میسازد.

مینیمال

مینیمالیسم در وب

در پانزده سال گذشته ، طراحی وب سایت ها تحت متد های مینیمالیسم بسیار رایج شده است . متاسفانه ، برخی از طراحان ایده ی مینیمالیسم را به درستی درک نکرده اند و اقدام ایجاد صفحات وب خالی از محتوایی کرده اند که به زبان ساده میتوان گفت که هیچ حسی را منتقل نمیکند . با این حال ، در بنیان جنبش مینیمالیستی ، طراحانی وجود دارند که وب سایت های خیره کننده ی را طراحی کرده اند که نه تنها ما را در نگاه اول خوشنود میسازد ، بلکه به آسانی ما را به سمت چیزی که میخواهیم هدایت میکند . البته استفاده از طراحی مینیمال نباید بدون فکر و برای هر نوع وبسایتی با هر خدماتی صورت بگیرد . ابتدا باید به مخاطب سایت توجه شود و طراحی متناسب با کسانی باشد که از آن استفاده خواهند کرد .

مینیمال

مینیمالیسم در رسانه ها

بروشور ، بسته بندی و کمپین های تبلیغاتی ، همه و همه میتوانند از طراحی مینیمال سهم ببرند . با این حال ، استفاده از مینیمال در طراحی پوستر و لوگو بسیار پرطرفدارتر است. بسیاری از طراحان ترجیح میدهند تا از این سبک ساده سازی در طراحی همه ی المان ها استفاده کنند . از پوستر فیلم گرفته تا پوستر تبلیغ گروه موسیقی و پوستر های تبلیغاتی. دلیل این اتفاق ، تاثیر عمیقیست که مینیمال بر مخاطب میگذارد. انتقال سریع و ساده ی پیامی قوی . با استفاده ی درست از مینیمال ، هر یک از عناصر طرح حامل پیامی خواهند بود برای مخاطب. اینگونه است که حاصل کار معمولا پوستریست که نه تنها کاربردی است، بلکه بسیار زیبا و دل انگیز جلوه میکند.

مینیمال

مینیمالیسم در لوگو ها

مینیمالیسم مفهوم بسیار مهمی در طراحی لوگو است. به دلیل آنکه هدف یک لوگو ، آن است که به سادگی به خاطر سپرده شود و ذهن را به سمت کمپانی مربوط به لوگو بکشاند . در نتیجه ، لوگوهای مینیمالیستی اغلب محبوب ترین سبک طراحی لوگو را از آن خود دارند ، البته تا زمانی که به اندازه ی کافی ساده و آرام و به یادماندنی باشند . بخشی از مشکل های یک لوگوی مینیمالیستی ، طراحی لوگوییست که هم به راحتی برای آن شرکت به رسمیت شناخته شود و هم چنین منعکس کننده ی اهداف نام تجاری آن باشد ./

مینیمال

برای مشاهده ی تعداد زیادی از بوک مارک های مینیمالیستی اینجا کلیک کنید.

Save

Save

Save

Save