سمیکالن – روایتگران داستان تکنولوژی

Ada_Lovelace_final

با آدا لاولیس اولین برنامه نویس جهان آشنا شوید

در روز 10 دسامبر سال 1815 در لندن فرزندی به نام آدا لاولیس به دنیا آمد که بعدها اولین برنامه نویس کامپیوتری جهان لقب گرفت.این زن در میان برنامه نویس های کامپیوتر شهرت بسیار زیادی دارد.در ادامه مطلب با آدا لاولیس،اولین برنامه نویس جهان آشنا می شویم با ما باشید.

لاولیس در علوم ریاضی و نویسندگی و بعدها برنامه نویسی فعالیت می کرد.به نوعی او ریاضی دان و نویسنده و برنامه نویس بود.به او جادوگر اعداد نیز می گفتند چون بسیار در علوم ریاضی توانمند و نابغه بود جالب است بدانید که مادرش نیز چنین ویژگی را داشت. او فرزند شاعر معروف انگلیسی، لرد بایرن بود. او توانایی در علوم فلسفی را از پدر و ریاضیات را از مادر به ارث برده بود. لاولیس شیوه ی تفکر خود را “علوم شاعرانه” نامیده بود که از طریق آن مفاهیم ریاضی را با استعاره و تشبیهات، تشریح می کرد. وی در 17 سالگی بود که با “ماشین تحلیلی” چارلز ببیج آشنا شد.شاید شهرت او نیز به خاطر همکاری او با چارلز ببیج در مورد ماشین تحلیلی است.در آن زمان ماشین تحلیلی فقط برای انجام محاسبات تحلیلی بکار گرفته می شد.شاید حتی ببیج هم فکرش را نمی کرد جز محاسبات،کارهایی همچون ساخت موسیقی و بکار گرفتن نرم افزارها با کامپیوتر امکان پذیر باشد.

آدا لاولیس یادداشت ها و مقالات چارلز ببیج را از زبان فرانسوی به انگلیسی ترجمه کرد.و پس از آنها با استفاده از نبوغ فوق العاده ی خود به تشریح آنها به زبان ساده پرداخت و تفکرات و ابتکارات خود در مورد محاسبه ی اعداد با ماشین تحلیلی را به آنها افزود که این مطالعات امروزه با نام اولین الگوریتم جهان شناخته می شوند.«علوم شاعرانه» باعث شد که او از خودش در مورد رایانه تحلیلی سوال هایی بپرسد (همانطور که در یادداشت هایش مشاهده میشود) که قابلیت استفاده مشترک از رایانه ها را به چالش میکشید.

Ada Lovelace

او از همان زمان کودکی دید وسیع تری نسبت به دیگران داشت.به طوری که در 12 سالگی بود که پروازپرندگان را مورد بررسی قرار داده بود و نتایج تحقیقاتش (Flyology = پرواز شناسی) به تولید یک بال مصنوعی منجر می شد که به اجبار مادرش از ادامه ی کار دست برداشت.اگر او به کارش ادامه داده بود شاید خالق پرواز انسان به جای برادران رایت،او بود.لاولیس بسیار زیاد به ماشین تحلیلی اعتقاد داشت و همواره بر روی آن و الگوریتم های بهینه برای آن کار می کرد.به طوری که الگوریتمی نوشت که میتوانست اعداد برنولی را محاسبه کند.ولی متاسفانه به دلیل کامل نبودن ماشین تحلیلی این برنامه هیچ وقت تست نشد.

او همچنین در نامه ای که به مادرش نوشته بود.اظهار داشته بود که در تلاش برای ایجاد پلی میان ماشین و موسیقی است. او مطمئن بود که ماشین تحلیلی روزی برای ساخت موسیقی استفاده می شود.او همچنین به دنبال یک مدل ریاضی برای پیروز شدن در شرط بندی ها و قمار بود.که هیچ وقت این اتفاق نیفتاد.

آدا در ۳۶ سالگی به خاطر ابتلا به سرطان رحم درگذشت و در کلیسای سنت ماری ماگدالن در جوار پدری که هیچگاه نمی‌شناختش، به خاک سپرده شد. – یکصد سال بعد از فوت او در سال ۱۹۵۳، یادداشت‌های فراموش‌شده او، مجددا منتشر شد. – وزارت دفاع آمریکا به پاس قدردانی از او، نام یک زبان برنامه‌نویسی ایجاد شده توسط این دپارتمان، را زبان برنامه‌نوسی آدا نامید. از سال ۱۹۹۸، جامعه کامپیوتر انگلیس، جایزه‌ای به نام آدا، به طور سالانه اهدا می‌کند و از سال ۲۰۰۸، یک مسابقه سالانه بین دانشجویان دختر رشته‌های کامپیوتر به نام آدا برگزار می‌کند.هولوگرام محصولاتی که در شرکت مایکروسافت تولید می شوند نیز منقش به تصویر آدا می باشد.

Ada_Lovelace_computer

در سال ۱۹۹۷ فیلمی با عنوان Conceiving Ada با محوریت داستانی آدا لاولیس ساخته شد. در این فیلم «تیلدا سوئینتون»، هنرپیشه مشهوری که این اواخر او را در فیلم‌هایی همچون «بعد از خواندن، بسوزان»، «جولیا» و «مایکل کلایتون» دیده‌ایم، نقش آدا لاولیس را بازی می‌کند.

در آخر باید گفت که مرگ ناگهانی آدا لاولیس باعث شد سرعت پیشرفت رایانه ها کند تر شود.شاید اگر او زنده می ماند و بیشتر تلاش می کرد هم اکنون شاهد تکنولوژی های پیشرفته تری در سطح جهان بودیم.نظرتان در مورد این اسطوره ی برنامه نویسی چیست؟

 fossbytes   wikipedia